Jak się zbiera kawę
Jak się zbiera kawę

Dlaczego Blue Mountain jest kilka razy droższa od Brasil Santos

Picking, stripping i czesanie gałęzi

Ktoś musi zbierać, by pić mógł ktoś... Tak jak kawę pijemy przez cały rok, tak też przez cały rok gdzieś na świecie zbiera się owoce kawowca, pozyskuje z nich ziarno i ładuje na statki. Ten nieprzerwany strumień zielonego ziarna, który płynie z kawowych plantacji do europejskich palarni, gwarantuje, że nigdy nie zabraknie nam, miłośnikom kawy, naszej codziennej dawki energii i radości.

Kawowce uprawia się w pasie między Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca. Uprawia się głównie ręcznie. I głównie ręcznie się zbiera ich owoce.

O terminach zbiorów decyduje położenie geograficzne – czyli sekwencja rocznych zmian pogodowych. W różnych strefach klimatycznych zbiory odbywają się w różnych miesiącach, a w krajach położonych w pasie okołorównikowym można zbierać kawę praktycznie przez cały rok.

Kiedy i gdzie zbiera się kawę

Do krajów, w których zbiory są całoroczne, należą Kolumbia i Uganda, a do krajów, w których przerwy w zbiorach nie przekraczają dwóch miesięcy – Paragwaj, Tanzania i Indonezja. Oczywiście zbiory nigdy nie trwają przez cały rok na poszczególnych plantacjach. Są uzależnione od lokalnego klimatu, m.in. od położenia plantacji na konkretnej wysokości nad poziomem morza, a także od odmiany kawy, metod uprawy i od czynników ekonomicznych.

W większości regionów upraw zbiory są ograniczone do kilku miesięcy w roku. Na północ od równika – m.in. w Afryce Północnej i Jemenie – są one skoncentrowane w miesiącach wrzesień–grudzień (choć kończą się definitywnie dopiero w marcu). Na południu od równika – w Afryce Południowej, w części Brazylii, Peru czy w Argentynie – to głównie kwiecień i maj (ale na niektórych plantacjach zbiory trwają do sierpnia).

Nie ma tu prostego schematu. W wielu regionach, szczególnie tam, gdzie nie ma wyraźnego rozgraniczenia pór roku (suchej i deszczowej), kawę zbiera się dwa razy w roku. Ale w zależności od stosowanych metod i od rezultatów, które chce się osiągnąć, zbiory mogą odbywać się także częściej niż dwa razy w roku.

Picking - drogo, lecz dobrze

Najdroższą metodą jest picking, który polega na zbieraniu pojedynczych, w pełni dojrzałych owoców. Wymaga to wielokrotnych zbiorów, podczas których zbieracze obchodzą plantacje w poszukiwaniu właściwych owoców.

Na przykład w Kenii kawę zbiera się z reguły dwukrotnie w ciągu roku (całkowity okres zbiorów trwa 7 miesięcy). Jednak na dobrych kenijskich plantacjach górskich, położonych na wysokości od 1500 do 2000 m.n.p.m., owoce kawowca zbiera się - przy zastosowaniu pickingu - od 5 do 7 razy w roku. Jeszcze większej częstotliwości – tak dużej jak jest to konieczne – wymaga słynna jamajska arabika Blue Mountain. Jest to kawa, którą zbiera się wyłącznie ręcznie, metodą pickingu, a cenne ziarno wysyła w świat w drewnianych beczkach.

Ręczne zbieranie kawy - picking - jak 100 lat temu

To oczywiste, że kawa zbierana kosztowną metodą, taką jak picking, musi być droższa od kawy zbieranej prostszymi, bardziej wydajnymi metodami, które nie dają równie dobrych rezultatów – czyli jednolitego, dojrzałego ziarna.

Stripping i inne metody

Taką metodą jest stripping, który polega na strząsaniu owoców. Ponieważ strąca się jednocześnie owoce dojrzałe, niedojrzałe i przejrzałe, kawy wypalane z takiego ziarna tracą na jakości. Niedojrzałość owoców powoduje, że kawa jest bardziej cierpka, a owoce przejrzałe, wyschnięte, są odpowiedzialne za nieprzyjemną nutę fermentacji, która pojawia się w gotowych kawach.

Metoda pośrednia – między pickingiem a strippingiem – to zbieranie kawy przy zastosowaniu specjalnych grzebieni z giętkimi ząbkami. „Czesząc” nimi gałęzie kawowca zbieracz odrywa przede wszystkim owoce dojrzałe. Nie jest to metoda idealna, nie jest najtańsza, bo w grę wchodzi tu zbieranie wyłącznie ręczne, ale o wiele lepsza niż stripping i tańsza niż picking.

Maszyny do zbierania kawy

Tam gdzie pozwala na to ukształtowanie terenu, czyli w zasadzie na równinach (płaskowyżach), no i oczywiście wyłącznie na dużych plantacjach, kawę zbiera się przy użyciu maszyn. To właśnie dzięki możliwości zastosowania na dużą skalę maszyn, Brazylia jest od lat światowym liderem w produkcji kawy, choć wykorzystuje obecnie zaledwie niewielką część potencjalnego obszaru upraw (ok. 10 procent). Bo warunki do uprawy kawy są w Brazylii bardzo dobre – i to na bardzo wielkich obszarach tego ogromnego kraju.

Maszyny pracują metodą strippingu, ale robią to lepiej niż ludzie, strząsając mniej niedojrzałych owoców. Jest to metoda gorsza niż zastosowanie grzebieni, ale dla producentów liczy się wynik ekonomiczny. Brazylia może ją stosować na szeroką skalę nie tylko ze względu na lepsze warunki do pracy maszyn, ale także dlatego, że owoce brazylijkich kawowców dojrzewają często w tym samym czasie. Zbiory przeprowadza się, gdy na plantacji dojrzeje ponad 70 procent owoców. To oznacza, że kawy brazylijskie, choć tanie w produkcji, są stosunkowo wysokiej jakości. Uzyskuje się tam dobrą średnią, choć oczywiście nie brakuje w Brazylii kaw wyraźnie gorszych, niskiej jakości.

 

Waluty

Sklep z kawą - kontaktSklep z kawą - skontaktuj się

 

 

 884 782 751

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl