Podajemy kilka przepisów spośród bogatej tradycji mieszania kawy z trunkami
Napoje kawowe z dodatkiem alkoholu
Alkohol jest częstym dodatkiem do kawy. Jako taki znany jest w tradycji wielu narodów. Jest to fakt, niezależnie od tego, z jak długą tradycją mamy do czynienia w poszczególnych przypadkach.
Polska kuchnia należy do nielicznych, które nie znają zwyczaju „wzmacniania” kawy odrobiną likieru czy wódki. Gdzie tkwi przyczyna? Nie w ubóstwie wódek i likierów (na pewno znaleźlibyśmy coś, co pasowałoby do kawy), ale raczej w skrajnym ubóstwie tradycji kawowej.
Polacy, którzy już w XVIII wieku znali rozmaite metody parzenia kawy, stosowali rozmaite zaparzacze, po drugiej wojnie światowej „odkryli” najbardziej prymitywną technikę przygotowywania naparu: do dziś zalewają kawę mieloną wrzątkiem i nie zadają sobie trudu, by po zaparzeniu ją odcedzić. W tak przygotowanej kawie jest już niemal wszystko – cała złożona i do dziś nie do końca jeszcze poznana chemia kawy. Dodawanie kolejnych składników nie wydaje się potrzebne :)
Najpopularniejsza na świecie kawa z alkoholem to oczywiście kawa po irlandzku (irish coffee). Najbardziej znany włoski napój, który łączy kawę i alkohol, to caffe coretto, czyli espresso z dodatkiem 10 czy 20 ml mocnego alkoholu - likieru lub destylatu (np. grappa, sambuca czy brandy).
Typowymi, ogólnie akceptowanymi dodatkami do kawy są likiery (ich dodawanie do kawy dało początek aromatyzowaniu kaw, do czego służą dziś częściej syropy). Najbardziej znanym likierem kojarzącym się z kawą jest oczywiście włoskie amaretto, czyli likier migdałowy.
Kawę z dodatkiem alkoholu podaje się najczęściej po posiłkach. Włosi lubią kończyć swoje późne kolacje kieliszeczkiem grappy lub małym espresso. Ale zdarza się im też łączyć te włoskie specjały. W innych krajach podaje się po posiłkach irish coffee, kawowe poncze lub, szczególnie w ciepłe czy upalne dni, kawy mrożone z alkoholem - granitę czy cafe frappe.
PRZEPISY NA KAWĘ Z ALKOHOLEM
Poniżej podajemy kilka przepisów na kawę z alkoholem. Wzmocnione napoje kawowe można tworzyć na bazie rozmaitych wersji kawy - od kawy rozpuszczalnych (wybierając możliwie najlepsze tego typu produkty), poprzez kawy typu americano (lub zbliżoną do americano kawą parzoną przy użyciu filtra lub kawiarki francuskiej - zawsze w odpowiednim czasie oczyszczonej z fusów), aż po włoskie klasyczne małe espresso.
Kawa rumowa (typu frappe - na zimno)
Pod pojęciem kawy frappe rozumie się najczęściej kawę instant, która daje się łatwo rozpuścić w wodzie - gorącej lub najczęściej zimnej - i spienić za pomocą elektrycznego mikserka lub ręcznego shakera.
Składniki kawy frappe z rumem
- 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
- 1-2 łyżeczki cukru
- mleko
- rum (lub - w wersji bezalkoholowej - aromat rumowy)
Przygotowanie kawy rumowej
Kawę rozpuszczalną i cukier wsypujemy do shakera (lub zwykłego słoika), dodajemy trochę wody, zakręcamy i mieszamy aż do uzyskania piany. Wlewamy do szklanki, dodajemy mleko i rum. Na koniec wrzucamy kilka kostek lodu. Kawę pijemy przez rurkę.
Americano na zimno z rumem i brandy
Americano to duża kawa - najcześciej dopełnione wodą espresso (tradycja włoska) lub kawa z kawiarek przelewowych (tradycja amerykańska, z tym że Amerykanie nie nazywają takiej kawy "americano").
Składniki naszej propozycji americano z alkoholem
- 30 ml rumu
- 30 ml brandy (lub koniaku)
- 100-120 ml wystudzonej kawy (americano - niezbyt mocnej)
- 1-2 łyżeczki (saszetki) cukru trzcinowego
- lód w kostkach
Przygotowanie kawy z rumem i brandy
Do szklanki o pojemności 250-300 ml wsypać lód i dodać pozostałe składniki.Cukier nie rozpuści się łatwo (szybko), więc jeśli chcemy otrzymać napój nieco bardziej słodki, dodajemy łyżeczkę cukru-pudru lub odrobinę syropu rumowego.
Cafe au vin
Kawa z winem to nietypowe połączenie, ale jeśli użyjemy mocnego i słodkiego porto lub malagi, to napój będzie przypominał kawę z likierem. Tutaj proponujemy jednak wino wytrawne, np. portugalskie porto.
Składniki na dwie porcje kawy z winem:
- 100-120 ml zimnej i mocnej kawy (oczywiście mocnego americano, nie mocnego espresso!)
- 60 ml porto
- 1-2 łyżeczki (lub saszetki) cukru trzcinowego
- syrop pomarańczowy (lub tarta skórka pomarańczy)
- syrop cynamonowy (lub szczypta cynamonu)
Przygotowanie cafe au vin
W przypadku użycia syropów, zmniejszamy ilość cukru i składniki mieszamy w shakerze. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami jadalnej skórki pomarańczy, mocno miksujemy składniki w mikserze. Następnie rozlewamy napój do dużych, schłodzonych kieliszków.