Kawa i cytrusy
Kawa i cytrusy - czy kawy z cytryną pomagają na ból głowy, czy kawy z cytrusami są smaczne

Kawa i cytrusy? Można - jeśli się wie, z czym i jak przygotować

Mała czarna z pomarańczką

Wbrew pozorom kawa i owoce cytrusowe wcale się „nie gryzą” (aż tak mocno :). Nawet we Włoszech, gdzie kawy aromatyzowane są rzadkością, kilka odważnych firm, szukając rynkowej niszy, zdecydowało się na produkcję kawy z aromatem pomarańczy (m.in. Crastan, który aromatyzuje saszetki ESE i kapsułki Espresso Point). 

Oczywiście, w żadnym wypadku kawa pomarańczowa, jak i inne kawy aromatyzowane, nie zastępuje Włochom espresso czy lungo. Kawy tego typu należy traktować wyłącznie jako słodkie smakołyki, przeznaczone na poobiedni deser. Pijemy je rzadko, na co dzień trwając wiernie przy espresso, lungo czy choćby americano (choć mocno rozwodnione), aby nie zatracić dobrego gustu.

Poniżej przedstawiamy kilka typowych przepisów na kawy o smaku pomarańczowym. Przepisy można swobodnie modyfikować, dodając inne składniki, m.in. likiery czy wódki.

Alkohol dawkujemy jednak bardzo ostrożnie, aby nie ”zatruwać” smaku kawy, który powinien stanowić albo gorzkie tło dla słodkich dodatków, albo przynajmniej element łagodzący nadmierną słodycz pozostałych składników. Nadmierna dawka alkoholu zmienia kawę w rozcieńczony likier kawowy, a czegoś takiego przecież nikt rozsądny pić nie będzie.

 

Kawa pomarańczowa I

Filiżanka kawy lungo lub americano (60-120 ml)
łyżka brązowego cukru
łyżka soku pomarańczowego
łyżka bitej śmietany z cukrem
plasterek pomarańczy
starta skórka pomarańczy

Przygotowanie kawy o smaku pomarańczy:


Wlać sok pomarańczowy do filiżanki i dodać cukier. Dodać kawę i wymieszać. Udekorować bitą śmietaną, a na wierzchu położyć plasterek pomarańczy. Na koniec posypać startą skórką pomarańczy.

Kawę można przygotować w wersji media (na bazie lungo) – w filiżance do cappuccino (120-160 ml) lub w wersji dużej (na bazie americano) – w szklance do latte. W tym drugim przypadku należy nieznacznie zwiększyć dawkę cukru i soku.

 

Kawa pomarańczowa II - z czekoladą (typu mocha)

Przygotować porcję gęstej (najlepiej włoskiej czekolady na gorąco (20-25g proszku na 100-120 ml mleka) i porcję kawy (lungo – ok. 50-60 ml).

Do szklanki do latte (200-250 ml) włożyć plasterek pomarańczy, wlać czekoladę i kawę, wymieszać, a na koniec nałożyć na wierzch trochę bitej śmietany (niezbyt słodkiej). Gotowy napój można posypać cynamonem i/lub czekoladą w proszku lub gorzkim kakao.

Gorzka kawa złagodzi nadmierną słodycz czekolady. Jest to rodzaj napoju nazywanego mocha (= gorąca kawa z dodatkiem gorącej czekolady do picia).

 

Kawa pomarańczowa III - z czekoladą o smaku piernikowym

Do 100-120 ml mleka dodać pół łyżeczki przyprawy piernikowej (koniecznie dobrej jakości!) i wsypać porcję barowej (najlepiej włoskiej) czekolady w proszku (20-25g). Całość wymieszać i podgrzać, aż się zagęści. Do przygotowania czekolady należy użyć naczynia ze stali nierdzewnej (np. latiery).

Do szklanki do latte (200-250 ml) włożyć plasterek pomarańczy, wlać czekoladę i porcję espresso (25-40 m, lub trochę większej kawy – lungo, czyli 50-60 ml), wymieszać i nałożyć na wierzch trochę bitej śmietany. Napój można posypać cynamonem i udekorować plasterkiem pomarańczy (lekko zanurzając go w śmietanie). 

Napój godny polecenia szczególnie na chłodne wieczory. Można użyć kawy bezkofeinowej, aby uniknąć bezsennej nocy :) Z czekoladą, bitą śmietaną i pomarańczą trudno wyczuć różnicę w smaku, a zwłaszcza gdy użyjemy dobrej włoskiej kawy bezkofeinowej, jak np. Zidec czy mocna w smaku Lavazza Dek Intenso.

Waluty

Sklep z kawą - kontaktSklep z kawą - skontaktuj się

 

 

 884 782 751

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl