Parzenie dobrej moki wymaga dobrej kafetierki
Kawiarka na długie lata
Nazywane kafetierą moka lub ekspresem włoskim proste, metalowe urządzenie do parzenia kawy pod ciśnieniem jest wciąż najbardziej popularną kawiarką we Włoszech.
Do dziś powszechnie stosowana w większości domów, nawet tych wyposażonych już w elektryczne ekspresy ciśnieniowe - kolbowe czy automatyczne, kafetiera moka jest szczególnie ceniona przez starsze pokolenie Włochów. Ale i młodsi, choć coraz częściej korzystają już z innych urządzeń, nie gardzą kawą z tradycyjnej kafetierki. Zwłaszcza że na rynku włoskim jest bardzo wiele kaw produkowanych specjalnie do kafetier moka, najczęściej dobrej jakości.
Czym się różni tania chińszczyzna od włoskich produktów
Na polskim rynku dostępnych jest wiele kafetier tego typu - najczęściej włoskich i chińskich. Wykonane ze stali nierdzewnej lub duraluminium, okrągłe lub kanciaste, srebrne lub kolorowe, markowe i bezmarkowe, różnią się znacznie i jakością, i ceną. Tania aluminiowa kafetiera chińska na 2-3 filiżanki espresso kosztuje tylko ok. 20 zł. Cena podobnej wielkości kafetiery jednego z szanowanych włoskich producentów, takich jak Bialetti, G.A.P. czy Top Moka, to już często ponad 100 zł.
W pierwszym przypadku mamy do czynienia z kanciastą kawiarką, podróbką tradycyjnej włoskiej moki, wykonaną z wątpliwej jakości materiałów, często bardzo niedbale, co powoduje, że trudno ją odkręcić i trudno zakręcić, a przy myciu można się pokaleczyć. W drugim - z kafetierą z materiałów certyfikowanych, najczęściej włoskich, wykonaną z wielką dbałością o szczegóły, często zaskakującą pod względem wzornictwa - w ciekawym kształcie i w modnej kolorystyce.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kafetiery
To jednak nie wzornictwo, nie kolor i marka decydują o jakości kawy, jaką otrzymujemy z kafetiery moka, i o poziomie satysfakcji z jej użytkowania. Na co więc najbardziej zwracać uwagę przy wyborze tego rodzaju kawiarki?
Po pierwsze - na funkcjonalność. Ważny jest kształt pozwalający łatwo utrzymać kafetierkę w czystości. Kanciaste kawiarki prędzej czy później zachodzą pleśnią, bo trudno dokładnie usunąć z nich resztki kawy, która z sitka przedostaje się do dolnego zbiornika. Wybierajmy więc kafetiery okrągłe. Dobrze jest sprawdzić, czy kształt zbiornika dolnego pozwala na łatwy dostęp, co umożliwi nam szybkie i dokładne mycie.
Po drugie - na trwałość i bezpieczeństwo. Materiały niewiadomego, pozaeuropejskiego pochodzenia nie dają gwarancji, szczególnie w przypadku kafetier aluminiowych, że nasza codzienna kawa z kafetiery będzie zdrowa. Ponadto kafetiery niskiej jakości łatwiej ulegają wypadkom przy pracy - odpadają im rączki i wieczka, a uszczelki przestają pełnić swoją rolę nadspodziewanie szybko. Za niską ceną idzie krótszy czas eksploatacji. Markowa kafetiera włoska zapewnia o wiele częściej długie, bezproblemowe użytkowanie.
Reasumując: szukając kafetiery moka na lata, szukajmy przede wszystkim wśród produktów włoskich. Włoscy producenci stawiają na jakość, wiedząc że jeśli ich produkty przetrwają długie lata, przetrwa również ich biznes. A 100 czy nawet 200 złotych za urządzenie, które będzie służyć przez wiele lat, wydaje się uczciwą ceną.