Menu
PRODUKTY POLECANE
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Kawy z certyfikatem CSC

Certyfikat CSC (Caffè Speciale Certificato, ang. Certificated Speciality Coffee), własność włoskiego stowarzyszenia Associazione Caffè Speciali Certificati, z siedzibą w Livorno, to nieco mniej popularny certyfikat jakościowy, niż „Espresso Italiano” INEI. Stowarzyszenie CSC zrzesza tylko producentów kawy (INEI skupia także producentów sprzętu do parzenia kawy), których obecnie jest kilkunastu.

Najlepsza kawa z certyfikatem CSC - specialty coffee

Za znakiem CSC stoi inna filozofia niż za znakiem INEI: stowarzyszenie ASCS walczy o jakość certyfikowanych przez siebie kaw nie tylko poprzez ocenę finalnego produktu (espresso w filiżance), ale ma ambicję zarządzać całym procesem produkcji kawy - od plantacji do filiżanki.

Certyfikacja dotyczy mieszanek kategorii „speciale”, zaczyna się na plantacjach i dotyczy kaw z poszczególnych upraw. Producenci zrzeszeni w CSC kupują kawę z certyfikowanych plantacji i tylko mieszanki tych kaw mogą posiadać znak CSC.

Kawy z certyfikowanych plantacji wyróżniają się jakością. Są to plantacje, na których korzysta się z naturalnych metod upraw - unika chemicznych środków nawożenia czy ochrony roślin. Plantatorzy uprawiają odmiany arabik wysokiej jakości, a obróbka i selekcja ziarna jest poddana rygorystycznej kontroli.

Certyfikat CSC a ruch Specialty Coffee

Certyfikat CSC odwołuje się także do modnej kategorii "specialty coffee", która zrodziła się w latach 70. ubiegłego wieku, ale dopiero w ostatnich latach robi wielką karierę w branży kawowej na całym świecie.

Specialty coffee (używa się także zamiennie słowa "speciality") odnosi się najczęściej do jednorodnych arabik pochodzących z pojedynczych plantacji. Warunkiem dopisania arabiki do elitarnej top listy kaw jest wysoka ocena ziarna - powyżej 80 punktów na 100 - dokonana przez kiperów z krajowych stowarzyszeń branżowych, zajmujących się kawami klasy specialty.

Stowarzyszenia takie powstały już w co najmniej kilkunastu państwach na świecie - zarówno w krajach produkcji i eksportu kawy, jak i w krajach, które kawę importują. Włoskie ACSC kieruje się podobnymi regułami, więc można je uznać za część ruchu specialty coffee.

Kawy specialty w CaffeMio: Agust i Musetti

W naszej ofercie znajdziecie Państwo kilka kaw z certyfikatami CSC: obecnie są to kawy marek Agust i Musetti. Kawy znakomicie palone, mocniej niż typowe kawy z nurtu specialty coffee, a więc mało kwaśne, przygotowane do tradycyjnego włoskiego parzenia - w ekspresach ciśnieniowych.

Ze względu na bardzo wysoką jakość można jednak w ich przypadku posłużyć się także alternatywnymi metodami parzenia (kawiarki, syfony, dripy i inne urządzenia filtrujące), charakterystycznymi dla nurtu specialty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl