Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Kawy ze spienionym mlekiem

Kawy i inne napoje ze spienionym mlekiem

Włoska tradycja kulinarna upodobała sobie mleko w wersji podgrzanej i spienionej. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat bariści wypracowali, a odwiedzający Włochy turyści, oraz Włosi zakładający lokale poza Italią, rozpowszechnili na całym świecie dwa podstawowe napoje: cappuccino i caffè latte. Oprócz nich we Włoszech pije się na co dzień także kilka innych, podobnych kaw, które można uznać za warianty tych napojów. Znanych jest także wiele regionalnych przepisów na kawy i inne napoje mleczne.

Przestawiamy krótko tylko kilka podstawowych specjałów ze spienionym mlekiem. Cappuccino opisaliśmy osobno - zobacz, jak przyrządzić doskonałe klasyczne cappuccino.

Caffè macchiato

Macchiato (czyt.: makkiato) przygotowujemy jak cappuccino, ale z reguły w filiżance do espresso, wlewając dużo mniej spienionego mleka. „Macchiato” znaczy 'zakrapiany', co jest sugestią, że wystarcza kilka kropel mleka.

Caffè latte

Caffè latte przygotowujemy w wysokiej szklance, najpierw wlewając do niej spienione mleko, a następnie dodając małe espresso. Kawę przygotowujemy w filiżance do espresso i przelewamy do szklanki z mlekiem albo powoli - łyżeczką, albo bezpośrednio z filiżanki - zdecydowanym ruchem (choćby po to, żeby nam się kawa nie lała po rękach).

W pierwszym przypadku uzyskamy pod warstwą piany wyraźnie oddzieloną od mleka bardzo ciemną i wąską wartwę kawy. Napój będzie wyraźnie trójwarstwowy.

W drugim – kawa mieszając się mniej lub bardziej z mlekiem, utworzy pod warstwą mlecznej piany nieregularną, zdecydowanie jaśniejszą warstwę (czasem powstanie prosty napój dwuwartwowy, bo kawa się wymiesza całkowicie z mlekiem).

Można też użyć (zamiast filiżanki) caffeino – małej szklaneczki, która czasem służy do podawania wody (np. we Francji czy u nas, w Polsce), a czasem do espresso z rozmaitymi dodatkami (np. caffè coretto – espresso z alkoholem). Caffeino pozwoli na łatwiejsze, wolniejsze przelanie kawy. Profesjonaliści używają małych dzbanuszków do mleka, które mają odpowiednio ukształtowany dzióbek, co całkowicie załatwia sprawę, bo kawę można wlewać cieniutkim strumieniem, ale jednak znacznie szyciej niż łyżeczką.

Caffè latte pozwala na uzyskanie niemal niekończenie wielu fantazyjnych napojów – cztero- czy pięciowarstwowych. Wystarczy dodać słodki sos (topping) i/lub syrop. Sosy i syropy wlewamy na dno szklanki, a potem delikatnie – po ściankach szklanki – wlewamy mleko, które nie miesza się z kolorową warstwą na dnie.

Do wielowarstwowego latte najlepiej używać szklanek w kształcie stożka. Chodzi o to, by syropu czy słodkiego sosu nie było za dużo, a ponadto po ukośnych ściankach można szybko i bezpiecznie (bez naruszenia warstwy toppingowo-syropowej) wlać mleko.

Latte macchiato

Przygotowujemy jak caffè latte, ale dodajemy małą ilość kawy (małe espresso czy ristretto).

Latte con crema

Do gorącego, spienionego mleka dodajemy zamiast kawy sos kakaowy, lub jakikolwiek inny, który podpowie nam wyobraźnia.

Frappe

Do zimnego mleka (z lodówki) dodajemy syropu i spieniamy w spieniaczu (cappucciono creamer), podobnie jak mleko gorące, ale nie podgrzewamy. Przed podaniem można dorzucić 2-3 kostki lodu.

Caffè frappe

Przygotowujemy jak frappe, ale dodajemy odrobinę zimnej kawy. Caffe frappe wyjdzie też nieźle z kawą rozpuszczalną, jeśli tylko uda nam się zdobyć kawę instant przyzwoitej jakości (można spróbować u nas - mamy kilka najlepszych na rynku kaw rozpuszczalnych, choć co do trafności pojęcia "kawa" można się tu spierać :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl