Menu
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Kawa ekologiczna - z certyfikatami BIO i Organic

Certyfikatów ekologicznych jest wiele, a certyfikowaniem zajmuje się bardzo dużo organizacji, co wiąże się z tym, że w użyciu są rozmaite znaki i symbole, a zasady certyfikacji, w mniejszym lub większym stopniu regulowane przez lokalne prawo, bywają różne. W poszczególnych krajach funkcjonują nawet odmienne nazwy na określenie produktów i upraw nazywanych u nas ekologicznymi. Np. Włosi mówią najczęściej o produktach i uprawach biologicznych („biologico”, w skrócie „bio”), a Brytyjczycy i Amerykanie - o organicznych („organic”).

Choć pochodzenie tych nazw jest różne, polskie prawo reguluje już sposób używania wszystkich trzech terminów - „eko”, „organic” i „bio”. Za ich bezpodstawne wykorzystywanie do oznaczania żywności płaci się w Polsce kary.

Również na rynku kawowym funkcjonuje wiele certyfikatów ekologicznych. Jest jednak kilka wiodących - na czele z „Zielonym Listkiem” Unii Europejskiej. Produkty oznaczone „euroliściem” nie muszą pochodzić z upraw europejskich, stąd obecność znaku na kawach czy herbatach. Certyfikat nadają niezależne organizacje certyfikujące (w Polsce jest ich kilkanaście), a mogą otrzymać go produkty, których skład w co najmniej 95 procentach stanowią składniki pochodzące z upraw ekologicznych - czyli takich, na których nie używa się nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin - pestycydów i herbicydów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl