Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak przyrządzić cappuccino doskonałe

Klasyczne cappuccino. Porady dla początkujących 

Najprostszy, klasyczny przepis na cappuccino: 1 część kawy (espresso lub małe lungo – do 50 ml), 1 część mleka i 1 część  piany mlecznej.   

Cala sztuka polega na umiejętnym połączeniu składników. Najpierw do filiżanki cappuccino (150-180 ml) wlewamy kawę – najlepiej z ekspresu ciśnieniowego lub kafetierki moka. Im bardziej gęsta i esencjonalna, tym lepszą będzie bazą do cappuccino. 

Potem dodajemy spienione mleko. Ważne, aby było pozbawione pęcherzyków powietrza - pianka mleczna ma mieć jednolitą konsystencję. Uderzamy więc lekko o blat i mieszamy mleko, wykonując ruch obrotowy po blacie. W ten sposób usuwamy pęcherzyki, a ponadto mieszamy pianę z mlekiem, co ułatwi wlewanie piany i mleka w równych proporcjach. 

Najważniejszy jest sposób wlewania mleka z pianą do kawy. Jeśli zrobimy to niedbale, do filiżanki trafi za dużo płynnego mleko, a za dużo najlepszej piany zostanie w lattierze. Mleko wlewamy szybkim, zdecydowanym ruchem, wbijając się pod warstwę kawy, dzięki czemu cappuccino ma swój klasyczny wygląd – jego powierzchnia nie jest biała, ale ciemna - z białymi plamami. 

Trochę inaczej wygląda sytuacja, kiedy do pracy zabiera się doświadczony barista. Mleko wlewa wolniej, dzięki czemu możliwe jest tworzenie wzorów z piany mlecznej na powierzchni kawy. NIe jest to trudne, kiedy mleko jest spienione doskonale, a ręka baristy wyćwiczona.

Cappuccino (bez wzorów na powierzchni) podaje się często posypane sproszkowaną czekoladą. Cukier jest dodatkiem zbędnym, we Włoszech raczej rzadko stosowanym. Zwolennicy słodkiego śniadanka wybierają – jako dodatek do cappuccino - słodkie cornetti (rogaliki) lub rozmaite crostaty – kruche ciasteczka z konfiturami, miodem czy czekoladą. 

Cappuccino pije się (we Włoszech) wyłącznie przed południem. W barach odwiedzanych przez turystów można jednak spokojnie zamiawiać je przez cały dzień. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl