Przerwa urlopowa

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak przygotować idealną mokę 0

Jak dozować i parzyć, jakiej używać kawy i jakiej kawiarki

Idealna moka? Wiemy, jak to zrobić

Parzenie kawy w kawiarkach włoskich (tzw. kafetierach moka) wymaga dużej staranności i niedużego zasobu praktycznej wiedzy. Zaznajomienie się ze wskazówkami, jakie przekazujemy w tym tekście, pozwoli uniknąć kilku błahych, zdawałoby się, błędów, na skutek których jakość moki znacznie się pogarsza.

Kawa nadmiernie gorzka, przepalona, z obcymi, odpychającymi nutami, nadmiernie rozwodniona czy bardzo zanieczyszczona drobnymi fusami to z reguły wynik braku wiedzy i koncentracji. Dobrej moki nie uzyskamy w pośpiechu, parząc kawę na dużym ogniu, zaniedbując właściwe dozowanie kawy i wody, stosując źle zmieloną mieszankę albo używając zaniedbanej, brudnej kafetiery. 

Jak parzyć kawę w kawiarce

Dolny zbiornik (wł. caldaia) wypełnić wodą do wysokości, na której znajduje się zaworek bezpieczeństwa (tak aby woda go w całości nie zakryła). Do pojemnika z sitkiem wsypać kawę, z małym czubkiem, nie ubijać, a jedynie docisnąć górną częścią kafetiery. Dokręcić umiarkowanie mocno (nie na siłę!).

Podgrzewać na małym ogniu, nie dopuszczając, aby płomień wychodził poza dno kafetiery (aby proces parzenia nie przebiegał za szybko i aby nie zniszczyć kafetiery).

Pod wpływem ciśnienia, jakie wytwarza się w dolnym pojemniku, woda jest wypychana przez sitko i po przedostaniu przez warstwę kawy wypływa rurką do górnego pojemnika. Gdy pojawi się charakterystyczny dźwięk, świadczący, że w dolnym pojemniku jest już tylko resztka wody, kawiarkę trzeba zdjąć z ognia.

Przed przelaniem pomieszać w naczyniu, szczególnie gdy chcemy przelać mokę do więcej niż jednej filiżanki.

Jaka kawa do kawiarki

Do kafetier moka należy używać tzw. kaw moka, przeznaczonych do tego rodzaju parzenia (odpowiednio dobranych i palonych mieszanek, mielonych w stopniu średnim - tzw. macinatura moka) lub kaw uniwersalnych, co do których producent nie podaje przeznaczenia. Unikać kaw najdrobniej mielonych - do espresso.

Aby skrócić czas parzenia i łatwiej zapanować nad jego przebiegiem, dolny zbiornik kafetierki można napełnić gorącą wodą (zagotowaną w czajniku). Z reguły brakue nam i czasu, i cierpliwości, żeby stać wiele minut przy podgrzewającej się kawiarce - używając gorącej wody, przyśpieszamy czas parzenia ponad dwukrotnie.

Jak dbać o czystość

Przed pierwszym użyciem kafetierę należy dokładnie umyć z użyciem środka do mycia naczyń (często kafetiery są konserwowane tłustymi substancjami). I wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem.

Pierwszą kawę najlepiej wylać. Potem ekspres jest już gotowy do użytkowania, trzeba jednak pamiętać, żeby go wyczyścić po każdorazowym użyciu (już bez korzystania ze środków chemicznych). W tym celu należy ekspres rozkręcić, a po umyciu suszyć i pozostawić do następnego użycia bez skręcania.

Jaka kawiarka najlepsza

Idealna moka wymaga użycia dobrej jakości kafetiery - najlepiej włoskiej i najlepiej aluminiowej. Kawiarki ze stali nierdzewnej nagrzewają się zbyt wolno, choć jak wspomnieliśmy wyżej, można temu zaradzić - wystarczy użyć gorącej wody. O wiele większym problemem jest jednak to, że zbyt wolno tracą temperaturę, co prowadzi do przepalenia kawy, która nabiera nadmiernej goryczy. Gorąca stalowa kawiarka zmienia smak naszej moki nawet po odstawieniu jej z ognia.

Klasyczne kafetiery aluminiowe są najlepiej dostosowane do parzenia moki. Szybko się nagrzewają, szybko tracą ciepło, o wiele łatwiej nie dopuścić tu do przepalenia kawy. Mają natomiast gorszy wizerunek, niż te ze stali nierdzewnej. Wielu osobom wydaje się, że kawa z nich jest niezdrowa. Trzeba jednak pamiętać, że do produkcji dobrej jakości aluminiowych kafetier (np. włoskich) używa się specjalnego aluminium utwardzonego (duraluminium), które ma wszystkie niezbędne certyfikaty zdrowotne.

Co do kawiarek niepewnego pochodzenia - nawet te ze stali nie daje gwarancji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl